عفونت مفصل مصنوعی
 


عفونت مفصل مصنوعی

عفونت مفصل مصنوعی

مفصل مصنوعی وسیله ای است که آن را بجای مفصل طبیعی که خراب شده است میگذارند تا بتواند کارکرد از دست رفته مفصل را بازگرداند. مهمترین کارکرد مفصل حرکت آن است.
مفصل جایی است که دو استخوان در کنار هم حرکت میکنند. متاسفانه به عللی ممکن است هر کدام از مفاصل بدن خراب شده و دیگر قادر به انجام وظیفه خود نباشند. خراب شدن مفاصل به علل مختلفی ایجاد میشود ولی مهمترین آنها ساییدگی (آرتروز) و بیماری های روماتیسمی هستند. در این بیماری ها غضروف مفصل از بین رفته و دو استخوان تشکیل دهنده مفصل دیگر نمیتوانند به راحتی در کنار هم حرکت کنند. نتیجه این وضعیت خشکی مفصل و محدودیت در حرکات مفصل است ولی مهمترین مشکلی که یک مفصل خراب برای بیمار ایجاد میکند درد است.
حرکت قسمت های متحرک مفصل خراب شده موجب بروز درد در محل مفصل میشود. در ابتدا میتوان این درد را با استفاده از داروهای ضد التهاب کاهش داد ولی با پیشرفت بیماری و خرابتر شدن مفصل درد به مسکن پاسخ کافی نمیدهد. در این وضعیت میتوان برای از بین بردن درد بیمار از جایگزینی مفصل خراب شده با یک مفصل مصنوعی استفاده کرد.
عفونت مفاصل مصنوعی که در بدن کار گذاشته می‌شوند از احتمال بسیار کمی برخوردار هستند و معمولاً کمتر از یک درصد است ولی اگر این عفونت مفاصل مصنوعی ایجاد شود درمان آن می‌تواند بسیار مشکل باشد. علت عفونت مفاصل مصنوعی چسبیدن میکروب‌ها به بدنه فلزی مفصل مصنوعی است. سپس این میکروب‌ها لایه‌ای به نام بیوفیلم در اطراف خود می‌سازند که می‌تواند مانع از نفوذ آنتی‌بیوتیک‌ها شود.

اینک محققان دانشگاه جانز هاپکینز به روش جدیدی دست‌یافته‌اند تا احتمال عفونت در این مفاصل مصنوعی را کم کنند. آن‌ها سطح مفاصل مصنوعی را با نانو فایبرهایی از جنس پلی لاکتیک گلایکولیک اسید و پلی کاپرولاکتون می‌پوشانند. این مواد از قبل به انواع آنتی‌بیوتیک‌ها آغشته شده‌اند. بعد از کارگذاری مفصل مصنوعی در بدن آنتی‌بیوتیک‌ها به‌تدریج و به‌مرورزمان از سطح مفصل مصنوعی آزاد می‌شوند. میزان بالای آنتی‌بیوتیک در فضای اطراف مفصل مصنوعی می‌تواند از رشد بسیاری باکتری‌ها جلوگیری کند.

مفاصل مصنوعی از این نوع در مقیاس حیوانی استفاده‌شده اند و با موفقیت بالایی همراه بوده است. نتایج بررسی بر روی این روش در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

 


1395-09-23 10:16
تعداد بازدید : 5360


گالری تصاویر

ارتباط با ما

با ارائه نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات هرچه بیشتر و کاملتر به شما عزیزان یاری فرمایید.
کلیـنـیـک فیـزیـوتـراپـی پـاکـــ

شماره تماس

021-44487389

دورنگار

021-44487385

پست الکترونیک

info@pakphysio.com

آدرس

بزرگراه ستاری شمال ، بین همت و نیایش، 35 متری گلستان (مخبری ) ، نرسیده به شاهین شمالی ( کبیری طامه ) ، درمانگاه پاک

مستقیم با دفتر مرکزی در ارتباط باشید!