خود مراقبتی کارمندان
 


خود مراقبتی کارمندان

خود مراقبتی کارمندان

خود مراقبتی کارمندان  نقش به سزایی در سلامت جسم آنها ایفا می کند. محیط کار یکی از عوامل مهمی است که در کارایی کارکنان تاثیر مستقیم دارد. کارمندان خیلی بیشتر از افراد عادی در معرض ابتلا به ناهنجاری های اسکلتی عضلانی، بیماری های قلبی و عروقی و حتی استرس و هیجانات روحی قرار دارند. در این مقاله سعی داریم به توصیه های مهم جهت خود مراقبتی کارمندان بپردازیم.

 

  • صندلی مناسب :

ارتفاع صندلی تان باید به گونه ای باشد که کف پایتان روی زمین قرار گرفته و زانوهایتان زاویه 90 درجه داشته و ران هایتان موازی زمین باشد. ارتفاع 41 تا 52 سانتی متر مناسب است. ابعاد نشینگاه صندلی باید طول و عرض 40 تا 48 سانتی متر داشته و برای افراد چاق پهن تر نیز باشد. ضخامت تشک صندلی در حدود 4 تا 5 سانتی متر باشد و لبه جلویی صندلی گرد و لبه بیرونی آن نرم باشد. زاویه پشت صندلی با تشک آن حداقل 95 تا 110 درجه است.  عرض پشتی صندلی باید حداقل 32 تا 36 سانتی متر باشد. ارتفاع پشتی صندلی نیز بین 50 تا 82 سانتی متر توصیه می شود. صندلی باید در قسمت گودی کمر، محدب و در قسمت پشت دارای کمی قوس مقعر باشد. صندلی های کامیوتر بهتر است دسته دار باشند.

 

  • صفحه نمایش کامپیوتر :

صفحه نمایش باید روبه روی چشم ها قرار گیرد و سر و گردن باید در وضعیت خنثی باشند و به جلو و عقب خم نشوند. هرچه صفحه مانیتور بزرگتر باشد تصویر راحت تر دیده می شود و تطابق و تقارب چشم ها کمتر شده و بنابراین دیرتر خسته می شود. اگر صفحه نمایش کوچک است برای دیدن خم نشوید و سر را جلو نبرید، اندازه قلم را بزرگ کنید تا به راحتی دیده شود. فاصله مناسب مانیتور تا چشمان شما 50 تا 60 سانتی متر یا معادل یک دست کشیده شماست. بخش بالایی مانیتور باید هم سطح چشمان شما باشد. برای این کار می توانید صندلی خود را بلند تر کنید و یا مانیتورتان را پایین تر بیاورید.

اگر از عینک استفاده می کنید، مانیتور را کمی به سمت بالا بچرخانید، طوریکه بخش پایینی آن به چشم شما نزدیک تر باشد به منظور مراقبت از گردن و شانه ها سعی کنید انیتور را دقیقا مقابلتان قرار دهید تا مجبور نشوید جهت استفاده از آن مدام گردنتان را بچرخانید. مانیتور را در ارتفاع بالا قرار ندهید. هر بیست دقیقه تا نیم ساعت کار را متوقف و ورزش های آرام بخش گردن و شانه ها را انجام دهید. اگر بیشتر از 8 ساعت در روز مقابل نور رایانه و لامش های مهتابی می نشینید، باید هر 4 ساعت یک بار ضد آفتاب بزنید تا احتمال بروز آسیب های پوستی را به حداقل برسانید.

 

  • مراقبت از چشم :

از خیره شدن به تصویر مانیتوری که نقص دارد بپرهیزید، هنگام کار مدام پلک بزنید. حتما عینک مناسب استفاده کنید. استفاده از عینک با نمره نامناسب یا رنگی باعث آسیب به چشم ها می شود. برای رفع خستگی هر بیست دقیقه، بیست ثانیه به چشمانتان استراحت بدهید و به اشیا دور نگاه کنید. نور مانیتور را به قت با توجه به محیط اطرافتان تعیین کنید. نور زیاد باعص خستگی و سر درد می شود. فونت مطالب باید بزرگتر از حالت عادی باشد.

 

  • مراقبت از دست ها :

صفحه کلید باید هم سطح آرنج یا دسته صندلی باشد. در شرایط مطلوب ساعدها تقریبا موازی با افق بوده و زاویه بین مچ دست و ساعد 5 تا 10 درجه است و زاویه بین بازو و ساعد روی دسته صندلی باید 902 درجه باشد. سعی کنید دو دستی تایپ کنید و فشار بیش از حد بر صفحه کلید وارد نکنید. گاهی تایپ کردن را متوقف کنید و ورزش های مچ و انگشتان را انجام دهید.

 

  • مراقبت از ستون فقرات :

نشستن طولانی مدت حتی اگر با رعایت استانداردها باشد، همچنان آسیب رسان است. بر اساس تحقیقات مارک همیلتون میکروبیولوژیست دانشگاه میسوری مکانیسمی که بدن ما در حال نشستن در پیش می گیرد با زمانی که در حال قدم زدن و ورزش کردن هستیم بسیار متفاوت است و اساسا ستون فقرات انسان برای نشستن به مدت های طولانی طراحی نشده است. بهترین راه برای پیشگیری از عوارض زندگی کارمندی، انجام تمرینات ورزشی سبک به صورت عادت روزانه در محیط کار و زندگی است. انقباض عضلات شکمی به سمت ستون مهره ها، رساندن یک زانو به سینه، بالا بردن پا به شکل صاف، کشش پایین کمر، پل زدن، بلند کردن لگن و خم شدن به جلو در وضعیت زانو زده از جمله عواملی هستند که به تقویت عضلات کمری کمک می کنند. حرکات کششی سینه ای، حرکات پارو زنی در حالت نشسته، بالا آوردن شانه ها، کشیدن تنه و پایین آوردن آن، تاب دادن تنه، جلو آوردن چانه، تمرین ایزومتریک گردن و چرخش گردن می تواند از گردن درد جلوگیری کند.

فیزیوتراپی پاک در نهایت به همه کارمندان توصیه می کند پایان هر هفته را به سرگرمی ها و تفریحات خانوادگی یا دوستانه اختصاص دهند، از مرخصی های سالانه برای رفتن به مسافرت استفاده کنند و هر شش ماه یکبار برای معاینات به مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنند.


1395-09-02 10:45
تعداد بازدید : 5553


گالری تصاویر

ارتباط با ما

با ارائه نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات هرچه بیشتر و کاملتر به شما عزیزان یاری فرمایید.
کلیـنـیـک فیـزیـوتـراپـی پـاکـــ

شماره تماس

021-44487389

دورنگار

021-44487385

پست الکترونیک

info@pakphysio.com

آدرس

بزرگراه ستاری شمال ، بین همت و نیایش، 35 متری گلستان (مخبری ) ، نرسیده به شاهین شمالی ( کبیری طامه ) ، درمانگاه پاک

مستقیم با دفتر مرکزی در ارتباط باشید!