فیزیوتراپی و دیابت
 


فیزیوتراپی و دیابت

فیزیوتراپی و دیابت

دیابت به گفته سازمان بهداشت جهانی شایعترین بیماری غدد در جهان است که سالانه عامل 4 میلیون مرگ در جهان است. بر اساس مطالعلاتی که در کشورمان صورت گرفته در حل حاضر بیش از 10 درصد جمعیت ایران مبتلا به دیابت هستند. نیمی از این تعداد نمی دانند که دیابت دارند.

 

دیابت چیست ؟

دیابت یک اختلال سوخت و سازی در بدن است که در آن توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط ساز و کارهای مختلف است.

دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک، تخریب سلول های بتا پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می شود و در نوع دو، مقاومت پیش رونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

 

دیابت و علائم و نشانه ها :

در مراحل ابتدایی ممکن است دیابت بدون علامت باشد. بسیاری از بیماران به طور اتفاقی در یک آزمایش یا در حین غربالگری شناسایی می شوند. با بالاتر رفتن قند خون, علائم دیابت آشکارتر می شوند. پر ادراری، پر نوشی، پر خوری، کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد، خستگی و تاری دید از علائم اولیه شایع دیابت است. بسیاری از بیماران در هنگام تشخیص بیماری چندین سال دیابت داشته اند و حتی دچار عوارض دیابت شده اند.

در کودکان دچار دیابت نوع یک علائم معمولا ناگهانی بارز می شوند. این افراد معمولا قبلا سالم بوده و چاق نبوده اند. در بزرگسالان این علائم معمولا تدریجی تر بارز می شوند. نتیجه یک مطالعه نشان می دهد که استرس و افسردگی، احتمال سکته مغزی و مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت بیش از دو برابر افزایش می دهد.

 

دیابت و تشخیص آن :

تشخیص دیابت با کمک یکی از موارد زیر قطعی است.

  1. ثبت حداقل یک میزان قند خون تصادفی بالای 200 میلی گرم بر دسی لیتر به همراه پر ادراری، پر نوشی، پر خوری.
  2. قند ناشتای بالاتر یا مساوی 126 میلی گرم بر دسی لیتر
  3. هموگلوبین بالای 6.5 درصد

 

دیابت و پیشگیری از آن :

در حال حاضر روند جهانی عمدتا بر پیشگیری از این بیماری تاکید دارد. به عقیده محققین نقش پیشگیرانه ورزش درمانی بیشتر از دارو درمانی است. فیزیوتراپیست ها با دانستن اصول اساسی تمرین درمانی و فیزیولوژی بیماری دیابت، به خوبی می توانند در عین حال که گلوکز خون بیمار را کنترل می کنند به کاهش وزن وی نیز کمک کنند و به فردی که مستعد بیماری دیابت است، شیوه زندگی سالم را بیاموزند. در برخی از بیماران با وجود اینکه وزن بیمار مناسب است اما در تست آزمایشگاهی وی در معرض خطر است در اینگونه موارد بیمار با پیاده روی و تحرک مناسب و ... می توانند شرایط را تحت کنترل خود در بیاورد.

 

دیابت و ورزش :

ورزش به دیابتی ها کمک می کند که از خطر حمله های قلبی و نابینایی و آسیب های عصبی در امان باشند. تمریناتی که فیزیوتراپیست برای بیماران دیابتی طراحی می کند اغلب ترکیبی از تمرینات قدرتی، کششی، هوازی و آبی است. بیماران دیابتی نوع 1 و 2 حتما قبل از تمرین با متخصص فیزیوتراپی مشورت کنند و اگر دارای قند خون زیر 100 و یا بالای 250 بودند ورزش نکنند. بیماران بهتر است به منظور کاهش خطر آسیب در محیط بسته و ایمن و مناسب از نظر دمایی ورزش کنند و حتما کفش مناسب پوشیده باشند.

بیماران دیابتی می بایست از ورزش در ساعات آخر شب خودداری کنند، تمرین باید پنج روز در هفته و هر جلسه به مدت 30 دقیقه انجام شود و تا جای ممکن به تنهایی ورزش نکنند و حتما همراه داشته باشند.

 

دیابت و پیشگیری از زخم دیابتی :

برای محقق شدن  پیشگیری از زخم دیابتی راه های مختلفی وجود دارد که عبارتند از : پرهیز از سیگار، تحت کنترل داشتن قند و فشار خون و کلسترول، ورزش برای بهبود جریان خون، تمیز نگه داشتن پاها، بررسی کردن منظم پاها به منظور یافتن خراش و ترک خوردگی پوست، خشک کردن پاها بعد از حمام.

فیزیوتراپیست ها در برخی موارد از تجهیزات اسکن پا و ساختار اسکلتی و... چه در امر تشخیص و چه در امر پیگیری درمان استفاده می کنند. آموزش راه رفتن و راستای قامتی صحیح در کنار سایر توصیه ها برای تعدیل فشار نواحی پر فشار کف پا بسیار مثمر ثمر است.

علاوه بر مشاوره ورزشی بیماران بسیاری از این افراد از بیماری های اسکلتی عضلانی مانند شانه منجمد، کمر درد و یا آرتروز رنج می برند.

فیزیوتراپیست ها در درمان و توانبخشی این شرایط و بازیابی وضعیت نرمال، نقشی غیر قابل انکار ایفا می کنند. فیزیوتراپیست از تمرین درمانی، استفاده از دستگاه های الکتریکی و مکانیکی و ... بهره می گیرد.

 


1395-08-25 13:44
تعداد بازدید : 5687


گالری تصاویر

ارتباط با ما

با ارائه نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات هرچه بیشتر و کاملتر به شما عزیزان یاری فرمایید.
کلیـنـیـک فیـزیـوتـراپـی پـاکـــ

شماره تماس

021-44487389

دورنگار

021-44487385

پست الکترونیک

info@pakphysio.com

آدرس

بزرگراه ستاری شمال ، بین همت و نیایش، 35 متری گلستان (مخبری ) ، نرسیده به شاهین شمالی ( کبیری طامه ) ، درمانگاه پاک

مستقیم با دفتر مرکزی در ارتباط باشید!