ویتامین D دی نرمی استخوان راشیتیسم
 


ویتامین D و نرمی استخوان

ویتامین D و نرمی استخوان

برای داشتن استخوان و عضلات قوی بدن ما نیاز به ویتامین دی دارد. نقش اصلی ویتامین دی در بدن کمک به جذب کلسیم و فسفر از طریق روده است. وجود کلسیم و فسفر در بدن برای سالم و قوی ماندن استخوان های ضروری است. پس ویتامین دی برای سالم و قوی بودن استخوان ها ضروری است. این ویتامین در سلامت عضلات بدن هم نقش موثری دارد. دلایلی وجود دارد که نشان دهنده نقش ویتامین دی در پیشگیری از سرطان، دیابت و بیماری های قلبی و فشار خون است

بچه هایی که ویتامین دی کافی به بدنشان نمیرسد دچار بیماری به نام راشیتیسم Rickets میشوند. ویتامین ها به دسته ای از مواد گفته میشود که بدن ما به آنها احتیاج دارد ولی نمیتواند خودش آنرا بسازد پس آنها را از طریق مواد غذایی بدست میاورد. البته پوست بدن ما وقتی در معرض تابش خورشید قرار میگیرد میتواند ویتامین دی بسازد پس این ماده را نمیتوان به واقع یک ویتامین نامید.

 

ویتامین دی  بیشتر یک هورمون است. اگر در طول روز 30-5 دقیقه نور خورشید به بدن ما بتابد میتواند حدود 1000 واحد بین المللی ویتامین دی تولید کند و این مقدار برای سلامت ما کافی است.

 

اگر بدن ما میتواند به این آسانی ویتامین دی بسازد پس چرا شاهد کمبود آن در بسیاری از افراد هستیم ؟

متاسفانه زندگی اجتماعی و شهر نشینی و ... در دهه های اخیر موجب شده تا انسان کمتر از گذشته در معرض تابش اشعه خورشید قرار گیرد. بچه ها بسیاری از ساعات را یا در کلاس درس و یا در خانه و در محیطی سربسته هستند. مسیر بین خانه و مدرسه هم که اکثراً با وسیله نقلیه طی میشود. بزرگترها هم وضع بهتری ندارند و روز ها را در محل کارشان که اکثراً محیطی سربسته است می گذرانند.

بسیاری از مردم روزهای تعطیل را هم یا در خانه پای تلویزیون هستند یا به دید و بازدید آشنایان میروند. بسیاری از ورزش ها هم امروزه در سالن های ورزشی و در محیط های بسته انجام میشوند. وقتی هم که فرصتی دست داده تا مدتی زیر آفتاب باشیم از کرم ضد آفتاب استفاده میکنیم.

در برخی افراد مانند زنان باردار، بچه های زیر پنج سال و افراد بالای 65 سال، کسانی که تحت تابش کافی نور خورشید نیستند، افراد با پوست تیره و وجود بعضی بیماری های گوارشی، کبدی و کلیوی احتمال کمبود ویتامین دی زیاد است.

 

افزایش نیاز به ویتامین دی :

در بچه های در حال رشد، زنان باردار و زنان شیرده نیاز بدن به ویتامین دی افزایش می یابد. در زنانی که فاصله بین بارداری های آنان کوتاه بوده و زایمان های متوالی داشته اند کمبود ویتامین دی بیشتر دیده میشود چون در این افراد ذخایر ویتامین دی بدن بسرعت خالی میشود. در بچه های شیرخواری که مادر آنها کمبود ویتامین دی دارد و یا مدت زیادی شیر داده است هم معمولا کمبود ویتامین دی ایجاد میشود.

افراد چاق بیشتر نیاز به ویتامین دی دارند. ویتامین دی در چربی بدن ذخیره میشود پس هر چه چربی بدن بیشتر باشد ویتامین دی بیشتر به سمت چربی رفته و مقدار آن در جریان خون کم میشود. پس این افراد به مقادیر بیشتری از ویتامین نیاز دارند.

 

دلایل عدم توانایی بدن در ساخت مقادیر کافی ویتامین دی :

  • تولید ناکافی ویتامین دی به علت زندگی در محیط های سربسته، پوشیده بودن قسمت اعظم پوست بدن در هنگام مواجهه به نور آفتاب، داشتن پوست تیره، استفاده بی رویه از کرم های ضد آفتاب
  • تولید ناکافی ویتامین دی در پوست افراد مسن
  • وجود بیماری هایی مانند کرون، سلیاک و بیماری های کبدی و کلیوی
  • اختلال در تولید ویتامین دی در پوست و یا جذب آن در دستگاه گوارش
  • استفاده از داروهایی مانند کربامازپین، فنی توئین، پیریمیدون، باربیتورات ها و بعضی داروهای ضد ایدز

 

کمبود ویتامین دی در رژیم غذایی :

این کمبود در بعضی افراد گیاه خوار و یا در کسانی که اصلا از غذاهای دریایی استفاده نمیکنند دیده میشود

 

کمبود ویتامین دی چقدر شایع است ؟

کمبود ویتامین دی شیوع زیادی دارد. بیش از نصف مردم به این کمبود مبتلا هستند. در اغلب این افراد کمبود ویتامین یا علامت ظاهری نداشته و یا با یک درد پراکنده همراه است که بیمار از علت آن بی اطلاع می ماند.

 

عواقب کمبود ویتامین D :

بیشتر افراد مبتلا به کمبود ویتامین D با هیچ نوع علامتی رو به رو نمی شوند و به همین دلیل به این مشکل پی نمی برند. اما گاهی کمبود این ویتامین مهم عوارضی ایجاد می کند که می تواند نشان دهنده این مشکل باشد؛ این عوارض عبارتند از:

  • درد عضله و مفاصل و استخوان‌
  • ضعف یا خستگی ،احساس خستگی هنگام تردد به محل کار یا مسافرت
  • افسردگی
  • عفونت‌های مکرر

 

این علایم را می‌توان به ‌راحتی با مشکلات دیگر از جمله مشغله کاری اشتباه گرفت؛ به همین دلیل به آن بی توجهی می شود.

پس کمبود این ویتامین را به دلیل شیوع بالای آن در همه سنین باید جدی گرفت. تشخیص آن نیز با آزمایش خون میسر است .


1395-08-20 10:46
تعداد بازدید : 5433


گالری تصاویر

ارتباط با ما

با ارائه نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود ما را در ارائه خدمات هرچه بیشتر و کاملتر به شما عزیزان یاری فرمایید.
کلیـنـیـک فیـزیـوتـراپـی پـاکـــ

شماره تماس

021-44487389

دورنگار

021-44487385

پست الکترونیک

info@pakphysio.com

آدرس

بزرگراه ستاری شمال ، بین همت و نیایش، 35 متری گلستان (مخبری ) ، نرسیده به شاهین شمالی ( کبیری طامه ) ، درمانگاه پاک

مستقیم با دفتر مرکزی در ارتباط باشید!